Bonnie a Damon – Po záverečnej

Bonnie McCulloughová pracne písala do svojho laptopu, zatiaľ čo čítala z ružového poznámkového notesa, pokrytého úhľadným krasopisom s malými krúžkami nad i: Svedomie kráľovnej.

Bola to jej seminárka z histórie, ktorá do tretiny ovplyvní jej polročnú známku z Európskej histórie. A mala dobrý nápad, naozaj dobrý nápad: originálny, jednoduchý a provokujúci. Jej teórie sa uberali smerom, čo by sa stalo s Anglickom, keby Katarína Aragónska tak nepočúvala svojho manžela, ktorý ju zaprel, a spolčili sa so Španielskom (odkiaľ pochádzala) a potom viedla tieto sily spolu s Angličanmi, ktorí jej zostali verní, do bitky proti armáde Henricha VIII. Bola k tomu často vyzývaná, ale odmietla bojovať proti svojmu manželovi. Katarína mohla ustanoviť dedičkou svoju malú dcéru Mary, namiesto aby nechala Henrichovi vo všetkom voľnú ruku; Jindrichova druhá dcéra, kráľovná Alžbeta, by sa tak nikdy nenarodila.
Žiadna kráľovná Alžbeta! Žiadny sir Walter Raleigh! Žiadne Britské impérium – pravdepodobne žiadna Amerika! Nič by sa nedialo rovnako až do dnešnej doby.
Po pravej strane sa Bonnie divoko kopila veľká hromada historických kníh. Skoro rovnako strašná hromada ležala vľavo. Väčšina kníh mala záložky v miestach, kde našla udalosti podopierajúce jej teóriu.
Bol tu len jeden problém, pomyslela si Bonnie, keď jej ryšavá kučeravá hlava padala na stôl. Seminárku mala odovzdať pozajtra a mala zatiaľ napísaný len názov.
Musela nejako dať dohromady fakty z tých kníh, aby podporila svoju teóriu. Ďalšie fakty na ňu čakali na Internete, ako jej pripomínal veselo žiariaci monitor pred ňou. Ale ako z toho stvoriť ucelený text za dva dni.

Jasne, mohla požiadať o predĺženie termínu. Ale vedela si predstaviť pohľad pána Tannera, keby to urobila. Strápnil by ju neľútostne pred celou triedou.
Zvládnem dva dni bez spánku, pomyslela si Bonnie odhodlane.
To nie! Už je desať? Vážne potrebovala kofeín. Bonnie sa natiahla po svojej taške, potom ale zaváhala.
Jej tušenie, ako vždy, bolo správne. Pán Breyer prichádzal dole uličkou a nakukoval do študijných kútikov vpravo i vľavo.
“Ale – Bonnie! Ty si ešte tu? ”
“Ako je vidieť,” nervózne sa zasmiala Bonnie. Všetko teraz záviselo na jej hereckých schopnostiach.
“No, ale knižnica sa zatvára. Nevidela si tie svetlá? “Bonnie počula, že pán Breyer vždy v knižnici šepká, dokonca aj mimo otváracie hodiny. Teraz si mohla potvrdiť, že to je pravda.
“Pán Breyer, chcem vás požiadať o láskavosť,” povedala Bonnie a pozerala sa na neho svojimi hnedými očami tak oduševnený, ako len mohla.
“Akú láskavosť?” Pán Breyer sa prestal usmievať.
“Chcem,” Bonnie sa postavila, aby sa mohla pánovi Breyer pozrieť do tváre, “zostať v knižnici cez noc.”
Pán Breyer zatriasol hlavou.
“Je mi ľúto, Bonnie. Knižnica sa zatvára o desiatej, žiadne výnimky. Myslíš, že si jediná, kto ma o to požiadal? “Pán Breyer sa narovnal a niečo si mrmlal, ako by počítal. “Si dvadsiaty štvrtý študent, čo mi tú otázku položil.” Zdalo sa, že ho teší, že to vie presne. Zdvíhal jej batôžtek, aby jej ho podal. Bonnie ho rýchlo oblapila, aby nespadol. “A každému, kto sa opýtal, som povedal to, čo teraz hovorím tebe: Knižnica sa zatvára o desiatej, ale zajtra je tiež deň.”
“Ale pre mňa nie!” Bonnie cítila, ako jej slzy tečú po líciach. “Ach, pán Breyer, nepôjdem von až do rána. Budem tu zamknutá “- so všetkými duchmi a strašidelnými tieňmi, dodala si v mysli -” v bezpečí ako – ako čokoľvek až do zajtrajšieho rána. Nikto sa sem nedostane. ”
“Ale čo tvoja matka?”
Bonnie zavrtela hlavou. “Myslia si, že som u kamarátky.”

“No, moja,” – pod svetlom sa zdalo, že to pán Breyer zvažuje. Dokonca sa usmial. “Tiež sme to robievala ako deti,” zamumlal. “Jedným rodičom sa povie o prespaní v inom dome, a tým druhým to isté. Dvojité alibi sme tomu hovorili. Skoro žiaril.
“Tak ma tu necháte?” Bonnie na neho prosebne uprela zrak.
“Čože? Nie, nie. Nikdy. Bola to takmer hanebná vec a boli sme odhalení a potrestaní, “povedal pán Breyer a pozeral sa, ako by to bola príjemná spomienka.
“Nie, Bonnie,” zopakoval pán Breyer, “som si istý, že môžeš vykonávať nejaký prieskum aj doma. Na Internete je toho viac, než vo všetkých týchto knihách dohromady, “povedal a ukázal rukou na knihy, ktoré mala Bonnie pokryté poznámkovými papieriky o Kataríne Aragónskej. “Ale ty sama musíš odtiaľto ihneď odísť. Pronto! Už je šesť minút po desiatej! Zhrozil sa nad vlastným oneskorením.
Tak. Keď nezabral plán A, treba skúsiť plán B. “Dobre, pán Breyer. Nemôžete sa čudovať, že som to skúsila. Nechajte ma, nech si pozbierajú ceruzky a moju bábiku pre šťastie “- bola to malá bábika, ktorú si Bonnie vždy brala pri študovaní a skúškach -” a zájdem si na toaletu a pôjdem domov. ”
“Toalety sú zatvorené,” pán Breyer pozoroval Bonniinu uslzenou tvár. “Ale nie sú zamknuté. Môžeš ísť. ”
“Ďakujem, pán Breyer,” poďakovala Bonnie a pozrela sa na neho, ako by to bola láskavosť rovnako dôležitá ako nechať ju tu cez noc. Hodila si batôžtek cez rameno a odišla z boxu. Zanechala po sebe skrčené papiere, zvyšky ceruziek a tégliky, o ktorých vedela, že to pánovi Breyer nedá, aby ich nepozbierali a neodniesol do koša.
O pár minút neskôr sa Bonniino veselé, “Dobrú noc, pán Breyer,” nieslo knižnicou spolu so zvukom zatvátania dverí knižnice. Pán Breyer zavolal späť, “Dobrú noc, Bonnie.” Avšak keď zatváral predné dvere, ubezpečil sa, že Bonniino zelené auto nestojí na parkovisku.
Bonnie sa vkradla späť potom, čo hlasno “opustila” knižnicu, a čakala s nohami na sedátku na dievčenských záchodoch, až zhasnú svetlá. Vyžadovalo to guráž, ktorá jej väčšinou chýbala. Triasla sa a slzy jej tiekli po lícach, keď porušila prvé pravidlo plánu B a vytiahla z batohu baterku prv, než narátala do šesťdesiatich. Tak sa tá temnota dala zniesť – takmer. Ale poznala Breyerove zvyky z predchádzajúcich dvoch večerov, ktoré tu trávila, a vedela, že odchádza domov presne ako hodinky.
Bežte preč! povedala starostiam, ktoré neobišli jej myseľ. Zvládla si to! Si v poriadku! Teraz potrebuješ len kofeín … prehrabávala si batoh, aby si vzala termosku naplnenú tou najsilnejšou kávou, ktorú bola schopná zniesť. Dvakrát si hltla. Teraz si pripravená na dlhú, dlhú noc s odbornými knihami. Bonnie si vyzula topánky, otvorila notebook a dala sa do práce.

***

Vonku sa skláňali dva tiene nad niečím zlomeným a fixovaným, čo ležalo na zemi.
“Vidíš?” Predniesol jeden hrdelným hlasom. “Najlepšie je prísť tam, kde sa v krajine krížia línie Moci. Mäso je sladšie. ”
“Vidím,” povedal druhý nezreteľne, pretože mal ústa plná … niečoho. “Položené línie dávajú Moc ľudskej životnej sile.”
“Sladké mäsko – a niečo sladšie čaká tu vnútri,” zasmial sa ten hrdelný hlas. “Poznám pravidlá tejto knižnice. Tá malá rusovláska musí vyjsť z budovy pred ránom. ”
Bolo počuť hryzenia. “Po tomto zabití musíme odísť,” zašepkal druhý hlas. “Budú nás prenasledovať so psami; nájdu náš pach.”
“Nenájdu,” odpovedal druhý hlas. “Možno sa im podarí zachytiť náš pach, ale kúpil som bylinky, ktoré psov oklamú. Je to veľmi jednoduché.

Druhý hlas vydal inak deformovaný smiech. “Ty by si to mal poznať, bratu! Mal by si poznať psov! ”
“Teraz sklapni a nechaj ma v kľude žrať. Musíme čoskoro premiestniť auto. Je to podozrivé. ”
Druhý hlas zmĺkol. Jeho majiteľ nechcel povedať, že má divný pocit – starosť – v hĺbke svojej mysle.
To by bolo hlúpe. Boli Vlkodlaci túlajúci sa v ľudskom svete, v meste, kde ich nikto nepoznal, nikto nemal dôvod sa ich báť a navyše nikto nemal dôvod ich podozrievať, čo sú vlastne zač.
Boli neporaziteľní.

***

Hoci luxusne zaborila prsty do hustého plyšového koberca (presne pod nápisom VŽDY NOSTE TOPÁNKY), mala Bonnie divný pocit, ktorého sa nemohla zbaviť.
Netušila, čo to bolo. Vedela – mohla to nejako cítiť – že v knižnici nikto nebol. Hlboko vo svojej mysli však stále cítila nepokoj.
Vzadu vo svojej mysli – hej, to bolo ono! Všetka tá temnota za ňou. Bonnie naozaj, naozaj nenávidela tmu.
Vedela až príliš dobre, že veci, ktoré si predstavuje, tam môžu byť. Hoci jej rozum akceptoval, že neexistovali veci ako upíri, čarodejnice, vlkolaci a tak ďalej, nebola si istá s duchmi. Pár ich za svoj život videla a bolo to ťažké, potlačiť ich ako výplody zo snov.
Nikdy si si nemala vybrať knihu o spiritualizme, napomenula sa. Potom ťa napadajú takéto veci. Teraz niekde vnútri naozaj veríš, že si médium. Vďaka bohu, že si o tom nikomu nepovedala. Čo by Caroline a Meredith povedali? Čo by povedal Raymond, tvoj súčasný priateľ? A hlavne, čo by povedala Elena?
Ale babička MacLachlanová, ktorá vždy vedela, kde sú stratené kľúče a diaľkové ovládače, ktorá vedela, kedy zazvoní telefón, sa dívala vážne do Bonninej dlane pri poslednej návšteve za Atlantikom.
“Život plný vzrušenia,” povedala pomaly a zamyslene, “ale žiadna stabilita. A máš Videnie, moje dievčatko. Viac než akýkoľvek iný MacLachlan pred tebou. Pridaj k tomu talent McCullough a – “pozrela sa ostro na Bonnie, ktorá by si v trinástich radšej hrala s kamarátkami či otravovala chlapcov. “Vieš vôbec, o čom hovorím, dievča?”
Bonnie zatriasla svojou rusovlasou hlavou dívajúc sa do vážnych sivých starých očí, ktoré zvyčajne na vnúčatá veselo žmurkali alebo sa pozerali do diaľky. Teraz boli tieto sivé oči zadumané starosťami o Bonnie.
“Nie,” povedala babička, “teraz o tom nevieš nič. Ale budeš, dievčatko. Ešte ako mladá žena to budeš vedieť. ”
No, prerušila Bonnie svoje vlastné myšlienky, teraz na to “videnie” nemám čas. Musím vedieť o Kataríne Aragónskej. A musím pracovať rýchlo. Vzala knižku a nalistovala k prvej ružovej poznámke, ktorú našla.

***

Postava s hrdelným hlasom a postava s druhým hlasom ležali na chrbte, nasýtený, ale niečo ich trápilo.
“Chcel by som vidieť to dievča vnútri budovy práve teraz,” zakvičal profesor druhým hlasom.
Zaznela ostrá rana.
“Chceš všetko zničiť po všetkej tej námahe?” Dožadoval sa hrdelný hlas. “Možno chceš rozbiť okno a spustiť alarm? Tak choď na to – ja ti nepomôžem. Budem len tvár v dave. Všetko bude na tebe, za toho chlapca aj za to dievča. ”
Druhý hlas zakňučal. “Nechcel som nič robiť v knižnici. Len očuchať dvere a okná. ”
Ďalšie rana päsťou a zakňučanie. “Poznám to tvoje oňuchávanie,” zavrčal hrdelný hlas. “Končí to škriabaním, sliedením a rozbitým sklom, a potom povieš, ‘No, keď to okno už je rozbité, idem dovnútra.’ Idiot!”
“A takto sa nedostanem do problémov?” Spýtal sa konečne druhý hlas. Rana do jeho nosa nebola len bolestivá, ale zbavila ho aj sily. Ako bude môcť čuchať s nosom plným krvi? Opatrne si ho otrel.
“Hovorím to stále a vždy! Budeme v inom okrese – sakra, v inom štáte – ak to dievča začnú hľadať. Budeme mať dosť času utiecť! ”
Po chvíľke ticha prehovoril druhý hlas pomaly: “Ale – kto otvorí knižnicu? Má alarm – ”

“Tá ženská, ty idiot! V týždni ten chlap prichádza prvý a otvára dvere. Cez víkend chodí ženská a otvára. Po svitaní príde a budeme mať ju, a tiež aj to dievča. Necháme tú ženskú otvoriť a potom donútite ju aj dievča, aby nastúpili do auta. Mŕtve alebo živé, idú s nami a my si budeme žiť v bezpečí, niekde ďaleko odtiaľ, než ich niekto bude hladať. V piatok veľa študentov do knižnice nechodí. ”
Ďalšie odmlky. Potom takmer placho ten druhý hlas povedal: “Ale čo keď niekto príde s tou ženskou?”
“Rozdelíme sa a premôže ich. Nebolo by to prvýkrát, čo by sme zvládli troch.Ten uvrčaný už mal otázok až po krk.
“Aleee …”
“Ale, ale, ale! Toto by radšej malo byť dôležité, alebo ti nakopem prdel! ”
Chvíľku pauza, potom pomaly, “Ale … ten chlap tie dvere zamkol. Musí mať rovnaký kľúč ako tá žena. Mali by sme zvládnuť vyradiť alarm. Potom by sme mohli mať to dievča niekoľko “- zaznel srkavý zvuk, ako keď slamka vysáva dno pohára -” niekoľko hodín. Práve teraz. Mohli by sme hrať … hry. ”
Po dlhej pauze ten hlboký, vrčiaci hlas znova prehovoril. Ale zdal sa menej mrzutý, dokonca nejako menej drávajúci, keď odpovedal: “To nie je zlý nápad. Možno by to znamenalo, že necháme byť tú ženskú – ”
“Ale to dievča!” Vlkodlak s tým druhým hlasom fučal. “Bude tak sladká … a ako sa s ňou môžeme hrať v tme …” Bolo počuť, ako slintal.
“Dobre, dobre!” Zafunel ten hrdelný hlas. “Najskôr ale musíme nájsť kľúče, Pán nedočkavý.”
“Ja som ich už našiel!” Zakňučal víťazne druhý has. “Preto som to vymyslel. Premeníme sa? ”
“Zostaneme takto, napoly premenení,” povedal uvrčaný a zasmial sa hrdelným smiechom. “Keď nás takto uvidí, zblázni sa strachom.”
Ten druhý sa zasmial hlbokým, bručivým smiechom. “Môžeme hrať dobrého a zlého. Vbehne nám priamo do rúk. ”
“Bude kričať,” zaškrípal ten vrčivý, “kričať a prosiť. Nikto jej nepomôže. Nikto. ”
Vzal si kľúč od toho druhého a potichu sa bližili ku knižnici. Potom vložil kľúč do zámku.

***

Cvak

Z prednej časti knižnice nemohla Bonnie nič vidieť, ani počuť, ale mohla by prisahať, že počula cvaknutie.
Čo to mohlo byť? Nerozsvietilo sa žiadne svetlo; ani stropné, ani baterka, a to by bolo prvé, čo by učiteľ alebo vrátnik urobil, nie? Rozsvietil by nejaké svetlo.
Ak však tá osoba neprišla skontrolovať dodržiavanie školských pravidiel. Ak neprišla pre ňu.

Bonnie neverila v duchov, naozaj nie. Vo svojej hlave si ale predstavovala stovky zamknutých dverí, za ktorými sa skrývali strašidlá. Duchovia, ktorých zavrela za pevnými dverami, keď bola dieťa, ale v noci – v noci sa snažili dostať von.
Na povrch sa dostávali aj Bonniine inštinkty, podobne ako u mačky. Vlastne keď si duchovia odomkli dvere a prišla si pre ňu, stávala sa Bonnie skôr zvieraťom ako človekom. Jednoducho nechala svoje inštinkty, aby prevzali velenie.
Svetlo nad hlavou zhaslo.
Bonnie inštinktívne odskočila tri metre doprava. Prikrčila sa v drepe na špičkách, dlane na zemi.
Niečo pristálo na jej stoličke a rozsekal ju na kúsky.

“Hej, dievča, poď sem. Tu je východ! “Zašepkal ľudsky znejúci hlas. Vlastne znel ako milý chlapec, nie moc starší ako Bonnie. Ale Bonnie mala tušenie – bola by to veľká náhoda, keby milý chlapec prišiel zároveň s príšerou.
Začala rýchlo bežať po kolenách preč od toho hlasu a stoličky. Našla tmavý kút v detskom oddelení, kde sa mohla brániť. Ľahko a mäkko ako jarný lístoček vkĺzla pod stôl.
“Ty – ty príšera,” hovoril ten milý hlas. “Vezmi si ma! Nechaj to dievča napokoji! ”
“Mäsko je sladučké,” notoval ten desivý hlas – zvuk ako keď sa ohryzávají kosti. “Rovnako ako pach strachu tak blízko.” Začal sa šialene smiať.
“Nebojím sa ťa,” vyhlásil ten milý hlas. Potom zašepkal: “No tak, dieťa. Poď za mnou.

Bonnie sa nepohla. Nie pretože by neverila tomu milému hlasu, hoci mu vlastne neverila. Nepohla sa, pretože nemohla. Svaly jej stuhli.
Meredith mala pravdu, Meredith mala pravdu, prečo mala Meredith vždycky pravdu. Až nájdu Bonnie, bude z nej hromádka poškodených a vyleštených kostí a Meredith až vtedy pochopí, že Bonnie len predstierala, že ju presvedčila, že stráviť noc v knižnici je naozaj, naozaj hlúpy nápad.
Bonnie bola dobrá v rýchlej reči – dokonca i k sebe. Všetko jej to prebehlo hlavou skôr, než doznela ozvena toho milého hlasu.
Bola v rohu pod stolom, chránená z troch strán. Štvrtá strana bola ale široko otvorená a ona nemala vôbec žiadnu zbraň.
Ako keby vyslala pavúky na misiu do všetkých smerov, pomalinky ťapkala prstami okolo seba. Vedela, že pán Breyer a pani Kempová udržiavajú knižnicu v čistote tam, kam dohliadnu. Tiež ale vedela, že sú obaja krátkozrakí a pod stolami sa dá nájsť poklad z odpadkov.
Po chvíli jej vystrašená pravá ruka narazila na niečo, čo bolo vysoké a zaoblené – ach, bože, bol to len starý plastikový téglik, veľký, to iste, veľkosť McDonald’s Extra-Large, ale ako jej to pomôže proti nepriateľovi? Dávaj si pozor! Alebo pocítiš hnev môjho tégliku!
Jej trasúca sa ľavá ruka však urobila naozajstný objav. Pravítko. Nie akékoľvek, oceľové. Rýchlo si prehodila veci v rukách, zrovna keď milý hlas zaznel na pravej strane stola. “Rýchlo,” zašepkal, “Chyť sa ma za ruku.”
Bonnie by sa ho nechytila za ruku ani za nič, obzvlášť nie teraz, keď jeho hlas znel slizky a mazľavo, akoby sa snažil, aby neslintal.
“My sme túúúú,” pretiahol ten hlodavý hlas zľava. Zdalo sa, že sa blížil rovnakou rýchlosťou ako ten milý hlas.
A potom sa zo stola niečo ozvalo.

Ťuk.
Počula to sprava.
Ťuk.
Počula to zľava.
Ako keď ostrá kosť alebo pazúr ťapkajú po stole.
Ťuk.
Ťuk. Ťuk.
Zvuk sa približoval.
Dobre. Bonnie už sa nemohla vyhýbať pravde. Dve veci s ňou boli v tme, a boli bližšie a bližšie, a ona sotva vidí cez tie dve detské stoličky, ktoré podliezla aby sa dostala pod stôl. Niečo je divne, uvedomila si náhle. Keď vliezla pod stôl, nevidela vôbec nič – bola tak slepá, inštinktívna horúčka. Teraz ale mohla vidieť, aj keď zle, vďaka vysokým oknám. Znamenalo to, že videla hmlisto cestu von.
Stavila by sa ale, že tie dve veci vidia v tme lepšie ako ona. Vedeli presne, kde bola. A tušenie sa hrozivo potvrdilo, keď ďalšie ťuk prišlo zo stoličky – nižšie ako bol stôl.

Ťuk.
Našli ťa.
Ťuk. Ťuk.
Vidia ťa.
Ťuk. Ťuk. Ťuk.
Za moment ti odstrihnú poslednú únikovú cestu …
Ťuk. Ťuk. Ťuk …
“Vylez,” ozval sa ten “milý” hlas a už ďalej nepredstierala, že je milý, ale hrdelný a vrčivý. “Vylez von a hraj … alebo si pre teba máme dôjsť?”
Vypadni! Kričala na Bonnie jej myseľ.
“Poznám pár fajn hier, ktoré môžeme spolu -”
HNEĎ! Vypadni!

Bonnie vystrelila otvorom medzi stoličkami ako zajac cez lúku. Rozhodila obe ruky doširoka, hystericky, netušiac, aký efekt to bude mať, ale rovnako veci odhodila.
Meredith sa kedysi pokúšala Bonnie vysvetliť, že panické správanie má svoje dôvody. Keď vedomá myseľ nevie, čo robiť, zostáva panika – správanie, na ktoré by žiadna rozumná myseľ neprišla. Občas tak dôjde k objavu nového a užitočného správania, hovorila Meredith. Bonnie tomu nikdy moc nerozumela, ale teraz to spoznala v akcii.
Keď Bonnie vyštartovala z priestoru medzi stoličkami, hodila všetkou silou téglik doľava a ten sa nabodol na vlkodlakov dlhý ňufák. Sila Bonninho hodu zarazila téglik zvieraťu až po bradu.
Pravou rukou mrštila Bonnie všetkou silou oceľovým pravítkom a trafila vrčiaceho vlkodlaka priamo do oka. Zavrieskal a zavrčal.
Potom všetko zbelelo.
Zbelelo to, pretože niekto – jedna z tých dvoch príšer, pomyslela si Bonnie – rozsvietilo svetlá. Temnota už pre ňu stratila zmysel, tak mohli odhaliť svoju pravú tvár.
Vyzerali šialene. A jednoznačne to boli vlkolaci. Bonnie si myslela, že vlci boli krásni a niektorí ľudia boli krásni, ale stvory, ktorá vznikli ich kombináciou, vyzerali hrozivo. Boli veľkí a chlpatí, krásne vlčie tváre boli hrozné, zlúčili sa s guľatými ľudskými lebkami a očami otočenými dopredu ako u ľudí. Stáli akoby prikrčenia, ale Bonnie stačil jediný pohľad, aby videla, ako sú šľachovitý a stavaní pre rýchlosť. Na lov. Pre zabíjanie.
Zrovna v tú chvíľu však boli v pokoji.

“Akosi to urobila?” Dožadoval sa jeden hrdelným hlasom. Díval so svojim dobrým okom na stropné svetlo.
Ten druhý nemohol povedať nič, ako mu okolo huby bublala kopa bielej peny. Dlhý ňufák mal zarazený hlboko do plastového téglika, a hoci svaly v jeho čeľuste mali obrovskú silu pri opačnom pôsobení, teda pri sklapnutí, nemali taký efekt ako pri otváraní. Vyzeral trochu hlúpo s nosom v tégliku, ako sa zlostil a hrýzol do plastu, ale bolo to dosť desivé, až tak že sa Bonnie robila hmla pred očami.
Ó nie, nie …
Bolo to všade. Ona asi …
Ona asi omdlie.
“Daj to preč, hlupák,” prehovoril ten hrdelný hlas a prvý vlkolak prešiel k druhému. Uchopil packou téglik a zatiahol. Trochu to trvalo, pretože téglik bol klzký od slín.
Bonnie videla v hmle, ktorá ju pohlcovala, stráca ľudí, ktorých milovala: mamu, sestru Mary, Meredith a samozrejme Elenu aj Caroline, priateľa Raymonda a blonďavého Matta Honeycutta, ktorý bol skvelý rozohrávač, a Stefana, úžasného nového chlapca, ktorého sa Elena pokúšala dostať, a toho chlapca, čo sedel za ňou tento rok pri sociológiu …
“Veľa svetla,” kričal ten vlkolak, ktorý predstieral, že bol milý. “Kto rozsvietil to svetlo?”
Mal modré oči, čo vyzeralo ešte šialenejšie. Modré oči boli príliš svetlé na vlkolačiu tvár – tá nesúrodosť bola ohavná.
“Stíchny,” zavrčal druhý. Mal čierne pazúry namiesto nechtov a teraz jedným ťukal na kovovú policu, aby vyvolal ten zvuk, ktorý Bonnie už počula.
Ťuk.
Jeho tvár vyzerala príšerne kvôli zraneniu, ktoré rozrezalo oko takmer napoly a pokrylo ho krvou.
“No tak, pozeraj sa,” povedal pomaly Bonnie hlbokým hrdelným hlasom. “Už sa hoja. Neurobila si mi nič, len sa ti podarilo ma naštvať, a sľubujem ti, že to bola veľká chyba. Zomrieš … pomaly. Budeš prosiť, aby som ťa zabil, než zomrieš. ”
“Áno, áno, je čas začať sa hrať,” povedal druhý vlkolak, nie úplne pri zmysloch vo svojom smäde po krvi.
“Pomaly.”
Obaja Vlkodlaci sa blížili k nej.
Ťuk …
Obaja Vlkodlaci urobili ďalší krok.
“Bolestivé.”
Ťuk …
“Smrť.”
Všetky inštinkty síce Bonnie vraveli, že utekať je zbytočné, napriek tomu sa rozbehla.
A v momente bola zamotaná okolo pása a znehybnená.

***

“Ale, ale,” povedal Damon, keď zachytil červenovlasé dievča, ktorá sa dalo na útek okolo políc s knihami, kde stál, aby sa jeho na tmu zvyknuté oči prispôsobili svetlu. Už boli v poriadku, ale chvíľku to zabralo. “No tak.”
Vystúpil, stále však držal dievča. Na všetkých okolo sa žiarivo usmial, ale rýchlo zvážnel ako sviečka poliata vodou. “Tri sú možno veľa,” obrátil sa na dievča krútiace sa v jeho rukách, “ale štyri sú dosť na poker, že áno?”
“Ty krvilačný -” začal vlkolak s hrdelným hlasom, keď Damon opatrne usadil omdlievajúce dievča na stoličku a zoskupil papiere na stole, aby si nepoškodila hlavu, keby fakt omdlela. Zranenia hlavy môžu byť nebezpečné a mohlo by ovplyvniť jej schopnosti. Chcel, aby ho obdivovala.
“Tak, nechaj ma len minútku, aby som naučil týchto dvoch počúvať,” povedal Damon dievčaťu a dodal smerom k vlkolakom, “Zlý pes! Nie! Sadni! “Potom sa graciózne dostal za nich skôr, než sa mohli pohnúť, a schmatol ich za zátylok. V ďalšom momente ich vliekol von z dverí a každému rozdrvil krk. Premenili sa späť do ľudskej podoby, v hanebných ľudských gaunerov. Ako ľudia smrdeli skoro rovnako hrozne ako keď boli vlkolaci, čo bolo čo povedať. Damon si párkrát odpľul, otrel si ústa, narovnal sa a uhladil si kašmírový sveter, ako vošiel dovnútra za svojim dievčatkom.

Pokúšala sa vstať a očami pozerala na skrvavené pravítko na podlahe.
“Ale, ale. No tak, poď sem, “povedal Damon, aby jej zabránil dostať sa k pravítku. “Podarila sa ti s tým pekná práca, ale teraz už to nepotrebuješ. Sú už vo šteňacom nebi. No, skôr šteňacom pekle, proste si s nimi už nemusíš robiť starosti. ”
Dievča, výnimočne ľúbezné a krásne, mala podľa upíra dokonalé rysy – výnimočne dlhý a delikátne tvarovaný krk – a pozerala sa na neho oduševneným pohľadom. Hodilo sa, že bola malá. Damon nemal veľi rád vysoké dievčatá, pretože ani on nebol vysoký. Nešlo si nevšimnúť jej veľkých očí v srdcovitej tvári, vyzerala ako mačička. Jasné hnedé oči s tmavším okrajom okolo dúhovky a veľmi svetlým prstencom, ako by uprostred nich žiarilo svetlo, a potom ďalší tmavý kruh okolo bábiky. Vlasy farby jahôd a ľahko krútené okolo celej hlavy pripomínali škriatka.
Celkovo vyzerala ako milá malá ozdoba s peknými modrými žilami v prirodzene bledej pokožke.
Damon sa na ňu usmial, nenamáhal sa skrývať predĺžené tesáky.
“Ooo,” vykríklo dievča pozerajúc na Damona od tmavých hodvábnych vlasov až po špičky topánok jedným pohľadom. “Oooo, nádhera.”
“Prosím?”
“Myslela som, ooo, ty si ma zachránil!”

“No, pomohol som,” odpovedal Damon s veľmi hlbokým a veľmi falošným zmyslom pre skromnosť.
“Oooo, to boli príšery.”
“No, teraz už nie sú nebezpeční,” povedal Damon.
“Oooo, chystali sa ma zožrať!”
Damon premýšľal, či by nemal zastonať vždy keď prehovoril, rovnako ako to robilo to dievča. Možno to bol nejaký miestny dialekt. Chcel, aby sa uvoľnila. “Ooo!” Povedal trochu viac vehementne, než mal v úmysle, a dievča sebou trhlo, hnedé oči sa ešte zväčšili. “Áno, chystali,” súhlasil horlivo.
“Ach, môj bože,” povedala to dievča, zabudla úplne na “ooo”. “Kto si? Nezneužil by si bezmocné dievča v takejto situácii, že nie? “Dodala a zavrela oči.
“No, možno len trošku,” odpovedal Damon pobavene a pozeral na krásne levanduľové žily na jej krku.
“Ooooooo.”

Damon stál a bezmocne pozoroval dievča, všimol si, že nevážila takmer nič v jeho náručí, že sa jej pokožka leskla ako bábätku a že celkovo vyzerala oveľa viac ako dieťa ako dievča.
Prehltol.
Hnedé oči sa otvorili. Neboli len nezvyčajne veľké, ale široko otvorené, akoby detské.
“Áno?” Vyzerala sklamane, čo Damonovým tesákom nepomohlo.
“Ach,” povzdychol si. Snažil sa zafarbiť hlas zamatom noci. “Hm. Vieš, čo tamtí boli zač? ”
“Oooo, áno. Boli to, oooo, vlkolaci. “Zatriasla sa.
“Takže vy tu okolo máte veľa vlkolakov?”
“Ooooooooo! Nie! ”
“Ach,” povzdychol si Damon, keď sa sám zľakol jej zakvílení. “No, rozhodne to boli príšery no-”
“-Ooo, noci!”
“A, hm, poznáš nejaké ďalšie príšery noci?”
“Ooo, vlkolaci a upíri a čarodejnice a duchovia a démoni a nočné mory a temní elfovia a oooo-”

Damon jej skočil do reči: “Fajn, choď na začiatok a povedz to druhé.”
Hnedé oči sa rozšírili a bábiky sa zväčšili strachom, potom sa dievča odvážilo pozrieť dookola a na strop. “Ča-čarodejnice?” Zajakala sa. “Poznám jednu – poznala som jednu – tá nebola vôbec zlá. Bola to moja babička a ona vedela, kedy zomrie, tak mi poslala darček k narodeninám o celý mesiac skôr a – ”
“Prestaň!” Skríkol Damon. Dievčina mala dosť melodický hlas, takže sa dalo vydržať ju počúvať – bolo to ako počúvať slávika alebo hvizdáka, ale chcel sa pohnúť z miesta. “Čarodejnice boli tretie na tvojom zozname. Bolo ešte niečo pred nimi. ”
“Nie,” povedala rusovláska, “Vlkodlaci a čarodejnice a UPI-” zasekla sa a položila si svoju malú rúčku cez pusu. “UPI-ri?” Dokončila s malým zaváháním uprostred slova.
Damonovi sa uľavilo. Niekam sa posunuli! Znovu sa žiarivo usmial.
Rusovláska sa pozrela na jeho úsmev. Dívala sa veľmi pozorne. Damon bol rád, že sa dostali cez rečnícke prekážky a podržal úsmev dlhšiu dobu, skoro celú sekundu.
Keď sa prestal usmievať, rusovláska skončila so skúmaním. Damon vedel, kedy presne, pretože jej riasy sa zatriasli spôsobom, ktorý by sa páčil jej prababičke, jej tvár zbledla a jej telo ochablo a náhle Bonnina kučeravá hlava padla smerom k drevenej podlahe.

Vyžadovalo to nadľudské reflexy, zachytiť ju skôr, ako jej malé telo narazí na zem hlavou napred, ale našťastie Damon také mal. Popadol malú rusovlásku takmer v tom okamihu, kedy začala padať, chytil ju okolo útleho pásu a boli späť na začiatku, kedy ju on držal, ale teraz bola navyše v bezvedomí. Poobzeral sa, kam ju položí, chcel využiť stôl, keď sa jej riasy znovu zatrepotaly, dievča zastonalo a prebudilo sa.
“Ooo, to si – to si ty!” Zvolala a prešla z upokojenia do hrôzy v desatine sekundy. Chabo sebou trhala, aby sa dostala z jeho paží. Damon ju nenechal, lebo by zase pristála zadkom na zemi. Rusovláska si tiež chytala svoj dlhý delikátny krk – krk baletky, mohol to posúdiť – perfektný pre Labutie jazero – “Som …? Urobil si …? Uhryzol si ma už …? “Spýtala sa ho.
“Nikdy. Nikdy by som nezneužil spiace dievča. “Pretože nemám záujem o chladné, náchylné, mäso, pomyslel si Damon. Vášnivosti, pulzujúce slasti, rovnako ako životné sily dokonalého darčeka ako bol tento, si bolo treba ceniť a nie ho premárniť, keď spala.
Dievča teraz v jeho rukách vzdychalo ako uštvaná jeleň s poľovníkmi tesne za chrbtom. “Aspoň – zachránil si ma – pred tými monštrami. Oni by ma mučili. ”
Díval sa na ňu, ako zovierala maličký zlatý krížik na krku, ako sa pozrela na oblohu osvetlenú mesiacom, ako k nemu natiahla ruku, ako by chcela uchopiť neuchopitelného záchranca, a Damon bol očarený. Bolo tu niečo … neskutočné na tom okamihu.
A potom si uvedomil, že to bolo presne ono. Neskutočnosť. Vytvárala živú scénu, obraz pre plátno. Jednoducho ho napadli mená: Dievča a Upír; alebo viac poeticky, Posledný dotyk svetla. Fascinovala ho predstava, že by na sebe mala len vejúcu bielu nočnú košieľku, ktorá by skĺzla z jedného ožiareného ramena, a okno by bolo starodávne, drevené. Aký okamih! Aký to portrét! Aké to dievča!

Jediný problém bol v tom, že bola tak o dva, tri roky príliš mladá. Emocionálne. Mentálne.
Ako ju pevne držal, uvedomil si, že aj fyzicky. Nejedol z detí. V žiadnom prípade …
“Čo si vlastne predstavuješ, že urobím?” Spýtal sa jej ironicky.
Zavrela oči a prekrížila si ruky na hrudi. Rodená herečka a koketná k tomu. “Vezmeš si – moju krv,” odpovedala srdcervúcim tónom pokorného súhlasu.
“A ako veľmi si si predstavovala, že by som ju potreboval?”
“Koľko litrov krvi je v ľudskom krvnom obehu?” Dievča zabudlo, že sa má tváriť ako panenská obeť, a položila si prst na tvár, ako by chcela hlboko premýšľať. “Hm,” povedala rozpačito, “ja neviem.”
“Nepotrebujem ani pol litra,” priznal Damon, trochu vyvedený z konceptu. “A v žiadnom prípade si ju nevezmem od teba.”
“Nevezmeš?” Zvolala dievčina rozhorčene. “Prečo nie? Len pretože Meredith a Caroline a Elena majú väčšie – väčšie … “- ukazovala rukami figúru tvaru presýpacích hodín -” už väčšie prsia? Ja ich budem mať tiež! Bolo mi sedemnásť len pred dvoma dňami! Keby si ma videl pekne oblečenú, tak by si to spoznal! ”
Úplne Damonovi skazila náladu. Ale rovnako by bol – bol by zatratený, keby nechal akúkoľvek inú príšeru temnoty urobiť si z nej večeru, keď ju práve zachránil.
“Pozbieraj si veci,” povedal podráždene.
“Prečo?” Odsekla drzo dievčina.
“Pretože ťa beriem domov, ty malá, ty hlúpa. Čo by si robila sama v tak veľkej budove, kde nikto nežije? ”

“Študovala som! Mám tu prácu! ”
“Áno, keby nebolo mňa, tak by si teraz študovala na onom svete, nezabúdaj na to.”
“Vieš čo? Je mi to jedno! “Dievča – nie malé dievča povedalo a začalo plakať. “Ty nie-” potiahla, “nepoznáš môjho učiteľa histórie. Smeje sa – “vzlyky,” – mi pred všetkými! ”
“Takí sú najhorší,” pripustil Damon, spomínajúc na svoje vlastné dávne pokorenie od signora Luccy. “A vždy po večierku, keď ťa bolí hlava.”
“Ach, ty mi rozumieš,” otočila sa k nemu a položila mu hlavu na rameno.
“Na ktoré časové obdobie sa pozeráš? A na ktorú krajinu? “Spýtal sa Damon a pozdvihol kútik úst.
“Anglicko a Španielsko, okolo 1533 – roky predtým a potom.”
“No, vieš ty čo?” Povedal Damon a znovu sa žiarivo usmial – tým úsmevom, pri ktorom sa dievčatám podlamujú nohy. “Myslím, že by som ti mohol pomôcť. Chápeš, potĺkal som sa vtedy viac-menej okolo, a čo som nevidel, o tom som počul z ohovárania. Vždy hovorím, ak niečo nestojí za ohováranie, tak sa to vôbec nestalo. ”

***

Úsvit. Bonnie, viac-menej námesačná, sa dostala von z auta, a držala si batoh.
“Pamätaj si, že máš byť prekvapená, až nájdu tri mŕtve telá v knižnici – obzvlášť toho chudáka chlapa, z ktorého zostala len hromádka kostí.
Bonnie sa otriasla a otvorila svoje hnedé oči. “Zachránil si ma, inak by sa mi stalo to isté.” Vyzerala ako malý červený vtáčik s perím trčiacim okolo celej hlavy.
“No – to nestojí za reč,” povedal ten chlapec v snahe vyzerať skromne. “A nezabudni zapísať všetky tie poznámky, čo som napísal, ale nečuduj sa, prečo to robíš. To je rozkaz. ”
“Rozkaz, jasne,” Bonnie zamumlala na súhlas a potom boli predo dvermi. “Ďakujem ti tak veľmi!” Keď prehovorila, stúpla si na špičky, zavrela oči a zamierila našpulené pery na toho chlapca s jasným cieľom.
Dlhú pauzu nasledoval najľahší, nejvrelejší, motýlí dotyk pier. Bol to najsladší bozk, aký kedy zažila – a najviac sexy.
“Tak, dobrú noc – malý vtáčik,” povedal a Bonnie otvorila oči, aby sa pozrela dlho a hlboko do bezodných čiernych hlbín a potom bola sama. Úplne sama. Z nejakého dôvodu sa rozhliadla okolo, aby sa o tom presvedčila. Jej auto stálo pekne súbežne zaparkované – zlepšovala sa v tom – ale ona bola sama a … a … samozrejme, že bola sama! Zvládla to – študovať celú noc v knižnici Roberta E. Leeho a nič zvláštneho sa nestalo. Vydesilo ju samozrejme, že nevidela auto pána Breyer na svojom obvyklom mieste, ale asi šiel po pani Kempovú, začínajú dosť skoro.
Tak či tak, mala neskutočné šťastie, že na žiadneho z knihovníkov nenarazila.
Už sa nemohla dočkať, až povie Elene a Meredith a Caroline, čo urobila. A úplne sama! Ťažko tomu mohla uveriť! Pohladkala svoj batôžtek. Vo vnútri bol dôkaz. Svedomia kráľovnej bola najlepšia práca, akú kedy napísala, a bude pracovať celý deň, aby doplnila podčiarknuté časti. Možno dokonca dostane jednotku!
Niečo hlboko v nej ju prinútilo otočiť sa. Urobila to, ale nevidela nič než veľkého čierneho havrana letiaceho z vetvy ústrety novému dňu.

***

Damon stúpal nahor a ďalej, pozoroval, ako sa domčeky pod ním premenili v mozaiku a ako sa pod nimi krížili línie Moci, ktoré sem lákali všetky druhy príšer, či už tie odpudivé -vlkolaky alebo jeho mladšieho brata Stefana.
Dôvod Damonoveho krúženie bol jednoduchý: mal hlad. Nedokázal sa napiť z žíl toho malého červeného vtáčika. Bola jednoducho príliš mladá, príliš nevinná, aby ju len tak uhryzol.
A, k čertu, napriek tomu, že s ňou strávil celú noc, neopýtal sa jej na meno. Asi sa to nikdy nedozvie – nie, počkať! Napísala ho na ten prvý papier. Titulná strana tomu hovorila. Priezvisko bolo škótske alebo írske alebo niečo také, čo si nemohol zapamätať, ale krstné meno si pamätal.
Volala sa Bonnie.
Sladký vtáčik Bonnie, pomyslel si Damon, urobil otočku a krúžil na opačnú stranu.
Škoda, že už ju nikdy neuvidí.

KONIEC

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *