Upíri

Upíri

 

Upíri a upírky sú nadprirodzeným druhom a zároveň prevažujúcim druhom v upírskych denníkoch. Sú potomkami deväťčlennej rodiny známej ako pôvodní.

 

Minulosť

Pôvod upírskej rasy zostáva zatiaľ záhadou, hoci sa vie, že pôvodný boli prvými tohto druhu a sú tak najmocnejší. Verilo sa, že upíri a vlkodlaci napádali Aztékov, až jedného dňa mocný šaman uvalil kliatbu na oba nadprirodzené druhy, urobiac z upírov otrokov slnka a z vlkodlakov sluhov mesiaca. Príčinou čoho, upíri umierajú ak sú vystavený slnku a vklodlaci sa musia transformovať v čase splnu mesiaca. Kliatba bola naviazaná na čarovný mesačný kameň a je možné ju zrušiť len s obetovaním dvojníčky Petrovej. Jediné známe dvojníčky sú Katherine, ktorá je upírka a Elena, ktorá je človek.

Avšak kliatba sa ukázala ako podvrh vytvorení Klausom. V skutočnosti kliatba znemožňuje spustenie vlkodlačej osobnosti Klausa, aby bol zachovaný poriadok a rovnováha. Dvojníčka Petrovej je nutná na zrušenie kliatby, ďalej je na zrušenie zapotreby nasledovné: upír, vlkodlak a čarodejník/čarodejnica.

 

Potrava

Na prežitie potrebujú upíri piť krv, buď zvieraciu alebo ľudskú. Avšak pitie ľudskej krvi im umožňuje lepšie kontrolovať upírske schopnosti, dodáva im viac sily a robí ich odolnejšími voči bolesti. Ak sa upír nenapije krvi po výrazne dlhšiu dobu, ich srdce naďalej pumpuje krv žilami, ale ak krv vymizne, ich vény sa začnú o seba trieť ako šmirgeľ, spôsobujúc príšernú bolesť.

Jedenie bežnej potravy pomáha potlačiť chuťky na krv, podobne pitie alkoholu.

Pitie kávy, kofeínu, zvyšuje ich telesnú teplotu, čo pomáha ľahšie zapadnúť medzi ľudí.

 

Sily a schopnosti

Super silný: Upíri sú oveľa silnejší ako bežné zvieratá či ľudia.

Super rýchli: Upíri sú omnoho rýchlejší ako bežné zvieratá či ľudia.

Vycibrenejšie zmysly: Upíri majú nadmerne zvýšenú citlivosť na čuch, zrak, chuť a sluch.

Obzvlášť obratný: Sú nadľudsky obratný. Dokážu sa pohybovať, skákať, liezť a utekať nesmierne rýchlo bez akejkoľvek námahy či únavy.

Urýchlené uzdravovanie: Upíri sa zo zranení zotavujú ovaľa rýchlejšie ako iné zvieratá či ľudia.

Odolnosť: Upíri narozdiel od ľudí sú schopný zniesť oveľa viac zranení a úrazov bez výrazného nepohodlia či vážneho zranenia.

Ovplyvňovanie mysle: Upíri dokážu ovládnuť ľudskú myseľ a meniť, mazať ľudské spomienky. U ľudí ako aj iných upírov sú schopný navodiť a riadiť sny. Pôvodný dokážu ovládať ľudskú ako aj myseľ iných upírov.

Nesmrteľnosť: Upíri sú takmer nezničiteľní. Upír prestáva stárnúť po premene. Zároveň po nej sa stávajú aj imúnny voči bežným chorobám, nákazám, vírusom a infekciám.

 

Slabosti

Železník lekársky: Po prehltnutí spôsobuje vážne oslabenie a pálivosť. Pri dotyku s kožou spôsobuje popálenie. Pravidelným príjmaním malých dávok je možné si vytvoriť voči nemu odolnosť, aspoň čo sa účinkov oslabenia týka, nakoľko pri dotyku s kožou naďalej spôsobuje popálenie.

Vynález: Vynájdený Jonathanom Gilbertom (začarovaný Emily Bennettovou), bol zbraňou vydávajúcou vysoko-frekvenčný zvuk, ktorý mohli počuť iba upíri a vlkodlaci.

Sťatie hlavy: Odstránením hlavy upíra, dochádza k jeho/jej okamžitej smrti.

Čary: Čarodejníci a čarodejnice dokážu spôsobiť u nadprirodzených aneuryzma, čo spôsobuje praskanie krvných ciev. Vďaka urýchlenému hojeniu v ich prípade, ide len o bolestivý hlavybôl.

Vyrvanie srdca: Odstránenie srdca z hrude upíra, spôsobí jeho/jej okamžitú smrť.

Oheň či slnečné svetlo: Obyčajných upírov možno zničiť ohňom, taktiež ich na smrť spáli slnečné svetlo, pod vplyvom slnka vzbĺknu. Ani oheň, ani slnko však nie je smrteľné pre pôvodných.

Drevo: Upíra možno zraniť a oslabiť drevom. Prebodnutie srdca upíra dreveným kolíkom spôsobí jeho/jej smrť.

Nepozvanie: Upíri nemôžu vstúpiť do ľudského príbytku bez pozvania. Ak sa vyskytnú v príbytku bez pozvania, sú zmätený.

Vlkodlačie uhrýznutie: Uhrýznutie vlkodlakom je vskutku smrteľné zranenie pre bežných upírov, nie však pre pôvodných. Pokúsaných bežných upírov vylieči krv hybrida, ktorú musia vypiť.

 

Mýty

Cesnak: Nemá nijaký účinok na upírov.

Náboženské predmety: Stefan prezradí Elene, že náboženské artefakty nijako nepôsobia na upírov, keď označí svätenú vodu za pitnú a kríže za ozdobné predmety.

Odraz: Upíri majú odraz v zrkadle, skle a ostatných odrážajúcich plochách.

Striebro: Striebro na upírov nijako nepôsobí. Dokonca vlkodlaci zranení striebrom sa obzvášť rýchlo uzdravujú.

Meňavci (Shape shifting): Upíri nie su schopný premeny, ani dočasnej, v iný druh ako to niektore mytológie spomínaju, napr. v netopiera.

Spanie v rakvy: Je možné, že skoršie premenení upíri spia v truhlách, aby zachovali tradíciu, ale väčšina spí v bežnej posteli.

Vstup voľný: Aby upír mohol vstúpiť do príbytku, musí býť pozvaný jeho vlastníkom. Ak bol raz úpír pozvaní dnu, nie je možné pozvanie odvolať.

 

Fyzické, fyziologické a psychologické črty

Pri kŕmení nadobúdajú upíri v tvári bledší odtieň, pretože sa im krv naženie smerom k očiam, kde sa zvýraznia a vystúpia menšie cievy. Očné zuby sa predĺžia na tesáky, čo upírom dodáva výraz predátora na odstrašenie nepriateľov.

Skôr ako svoje obete pokúšu a vypijú ich krv, upíri radi sledujú a zahrávajú sa s nimi.

Stefan vysvetľuje, že lov je často pre upírov príjemnejší ako samotné kŕmenie.

Upíri sú vynikájúci lovci a dokážu ostať nepovšimnutý pred svojimi obeťami napriek akýmkoľvek obmedzeniam.

Krvilačnosť môžu čiastočne potlačiť konzumáciou alkoholu či jedlom.

 

Premena v upíra

Aby sa z človeka stal upír, musí sa človek napiť upírskej krvi a umrieť do 24 hodín od jej konzumácie, dokým sa upírska krv nachádza v tele človeka. Spôsob úmrtia nie je podstatný, avšak telo musí byť zachovalé a funkčné. Po ľudskej smrti prejde určitý čas, po ktorom mŕtvy povstane, ale zatiaľ ešte nie je upír. Nachádza sa v prechodnom období a na dokončenie premeny sa musí napiť určitého množstva ľudskej krvi. Ak sa rozhodne nenapiť sa ľudskej krvi do 24 hodín, umierajú.

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0

One Response to Upíri

  1. EMMKA píše:

    ACH BOŽE NEVIEM AKO TO MÁM SPUSTIT:(

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *